sobota, 19 kwietnia 2014 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Święty Józefie, dany za ojca Synowi Bożemu,
wspieraj nas w naszym zatroskaniu o rodzinę,
o zdrowie i pracę, po wszystkie
dni naszego życia i racz nas wspomagać
w godzinę śmierci naszej.

Multimedia

Msza św. - niedziela 11:30

Zapowiedzi Wydarzeń

Ogłoszenia Duszpasterskie

Intencje Mszy św.

 


Zapowiedzi wydarzeń

  

 

Iskra Miłosierdzia  

 

W niedzielę 13. 04. o godz. 20:00 zostanie uroczyście intronizowana w kościele Iskra Miłosierdzia przekazana z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. W ten sam dzień Iskra Miłosierdzia zostanie przekazana do wszystkich parafii dekanatu. Na rozpoczęcie przygotowań do uroczystości kanonizacji odprawiona zostanie droga krzyzowa Jana Pawła II przy akompaniamencie bębniarzy. Przy poszczególnych stacjach na bębnach grać będzie pan prof. Stanisław Skoczyński.        

 

Teatr cieni

 

W poniedziałek 14. 04. o godz. 19:00 w sali Centrum Kultury zostanie wystawiona „Jana Pawła II droga krzyżowa” – tak brzmi tytuł przedstawienia teatru cieni, który wspólnie z młodzieżą gimnazjalną ze szkoły w Gniewinie przygotował Ks. Karol Ciesielski. Scenariusz oparty jest na scenach z życia Papieża z Polski, począwszy od „wyboru”, który był dla Wojtyły „wyrokiem”, a skończywszy na „złożeniu do grobu” w rzymskich katakumbach. Chcemy uczcić Człowieka, który w każdym calu oddany był Bogu, Człowieka utkanego z miłości. To kolejna odsłona w ramach przygotowań do uroczystości  kanonizacji. Ten Wielki Papież w niejednym sercu dokonał „przewrotu kopernikańskiego”. Stąd nasza wdzięczność. Niech nasza obecność będzie potwierdzeniem miłości i przywiązania do Kościoła, na którego czele stał Święty Papież.

 

Misteria Paschalis

W środę 16. 04., o godz. 20:00 odbędzie się koncert wielkopostny. Utwory związane z Męką Pańską grać będzie pan Ryszard Szeliga.

 

 

  Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej /13. 04. 2014/

 

 

 1. Przed kościołem dzisiaj można złożyć ofiarę do puszek na kwiaty do Grobu Pańskiego. Polecam tę zbiórkę wszystkim, którzy pragną włączyć się do tego dzieła.
 2. Dzisiaj o godz. 20,00 zostanie uroczyście intronizowana w kościele Iskra Miłosierdzia przekazana z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Na rozpoczęcie cyklu przygotowań do kanonizacji odprawimy drogę krzyżową z Janem Pawłem II. Na nabożeństwo przybędą muzycy w okolic Krakowa, prof. Stanisław Skoczyński grać będzie na bębnach. Przedstawienie realizowane jest wspólnie z Centrum Kultury. Gorąco zachęcam wszystkich do udziału. Na zakończenie Iskra Miłosierdzia przekazana zostanie do wszystkich parafii dekanatu.
 3. W poniedziałek o godz. 19,00 młodzież pod kierunkiem ks. Karola w sali widowiskowej przedstawi teatr cieni: „Jana Pawła II droga krzyżowa”. Zapraszam.
 4. We wtorek na godz. 16,00 zapraszam dzieci klas III celem przygotowania I rocznicy uroczystości Komunii św. Na godz. 20,00 zapraszam na modlitwy przez Iskrą Miłosierdzia.
 5. W środę o godz. 20,00 odbędzie się w naszym kościele koncert wielkopostny” Misteria Paschalis”. Utwory związane z Męką Pańską grać będzie pan Ryszard Szeliga. Program realizowany jest wspólnie z pracownikami DPS Strzebielinek. Serdecznie zapraszam do wspólnej medytacji.    
 6. Od czwartku świętujemy Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Święte Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem Mszą św. Wieczerzy Pańskiej.
 7. Liturgię Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek sprawować będziemy o godz. 18,30. Msza św. upamiętnia ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. W czasie liturgii Wieczerzy Pańskiej składamy w darach „jałmużnę postną” – skarbonki napełniane przez Wielki Post oraz produkty żywnościowe, którymi chcielibyśmy uszczęśliwić biedniejszych. Zachęcam, aby wszyscy włączyli się do pochodu ofiarnego. Przy stole ofiarnym będzie ustawiony kosz, do którego będzie można złożyć swoje dary. Po Mszy św. będzie przeniesienie i złożenie Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. Za publiczne odmówienie hymnu: Sław języku Tajemnicę... można uzyskać odpust zupełny. Możliwa jest adoracja nocna z czwartku na piątek. Chętni mogą zadeklarować swoją gotowość i wpisać się w zakrystii na listę. Modlitwa z Chrystusem w godzinach męki i osamotnienia nabiera szczególnego znaczenia. Zachęcam do osobistej adoracji w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek.
 8. Wielki Piątek Męki Pańskiej. Przy Ciemnicy o godz. 7,30 odmówimy Jutrznię i Godzinę Czytań. W ciągu dnia postarajmy się przeżyć chwilę sam na sam z Jezusem. O godz. 15,00 w Godzinie Miłosierdzia odprawimy Drogę Krzyżową. Liturgię Męki Pańskiej sprawować będziemy o godz. 18,30. Odpust zupełny w tym dniu związany jest z adoracją Krzyża. Serdecznie zapraszam do udziału. Po adoracji Krzyża zebrana będzie kolekta, która przeznaczona jest na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. O godz. 21,00 na zakończenie adoracji przy Bożym Grobie w tym dniu odśpiewamy Gorzkie Żale.
 9. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy) i post ilościowy tzw. ścisły nazywany „świętym postem paschalnym”, od którego nie ma dyspensy. 
 10. Wielka Sobota. Adorację przy Grobie Pańskim wznowimy o godz. 7,30 omawiając Jutrznię i Godzinę Czytań. Trwać ona będzie do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły w Wielką Sobotę nie są obowiązkowe, ale wskazane jako przygotowanie do świątecznego posiłku z pobłogosławionych pokarmów. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny będzie w kościele o godz. 12,00 i 16,00 . Ponadto błogosławieństwo pokarmów będzie w kaplicy DPS Strzebielinek o godz. 9,00; w Czymanowie przy krzyżu o godz. 9,30; w Strzebielinku o godz. 9,45; w Mierzynie o godz. 10,00; w Perlinie o godz. 10,15; w kościele w Bychowie o godz. 10,30 i w hotelu Mistral o godz. 15,00. Zachęcam szczególnie dzieci, aby przygotowały „święconki” i zgromadziły się w tych miejscach o wyznaczonej godzinie.
 11. Wigilia Paschalna w Wielką Noc rozpocznie się o godz. 21,00. Jest to Msza św. najbardziej uroczysta w całym roku kościelnym urzeczywistniająca Zmartwychwstanie Chrystusa. Gorąco wszystkich zachęcam do udziału. Proszę o przyniesienie świec. Odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Z aktem tym związany jest odpust zupełny w ten dzień.  
 12. Procesja rezurekcyjna jako dopełnienie Wigilii Paschalnej i ogłoszenie światu faktu Zmartwychwstania, będzie odprawiona w Noc Paschalną. Proszę osoby stanowiące orszak procesyjny (feretron, chorągwie, baldachim), aby wcześniej przygotowały się do procesji.
 13. Msze św. w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego i w Poniedziałek Wielkanocny będą odprawiane według porządku niedzielnego, dodatkowo o godz. 15,00 będzie Msza św. w DPS.
 14. Obchody Triduum Paschalnego kończą się w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
 15. Na obchody Tajemnic Paschalnych należy przygotować kościół, tj. Ciemnicę i Grób Pański. Chętnych do pracy zapraszam w Wielką Wtorek po Mszy św. wieczornej.
 16. Pragnę podziękować za wszelkie przejawy dobroci i życzliwości. Dziękuję parafianom, którzy posprzątali kościół. Wszystkim dziękuję za dzisiejszą obecność i wspólną modlitwę oraz za złożone ofiary.

  

 

 

  

Intencje Mszy św. / 13. 04. – 20. 04. 2014 /

     

                                                                                                                                                                                                                                          

 

Niedziela Męki Pańskiej, 13. 04.

 

                7:30     za ++ Franciszka Semmerling – w 9-tą rocz. śmierci i rodziców z obojga stron            

                9:00     w dzień urodzin Agnieszki z prośbą o bł. Boże

               10:00  /Bychowo/  za ++ Stanisława Dybowskiego – w rocz. śmierci i Jadwigę

               11:30   z prośbą o powrót do zdrowia dla Piotra oraz za ++ Gertrudę, Antoniego Zalewskich i Benedykta Rychert

               17:30     za ++ Ireneusza i Jacka oraz ++ z rodziny

 

Wielki Poniedziałek, 14. 04.

 

                        7:00    za ++ Henryka Morawiak – w rocz. śmierci i rodziców z obojga stron

                                    Konc.: z prośbą o szczęśliwą operację dla Tadeusza Jastrzębskiego  

                        17:30  za ++ Anielę i Stanisława Cwajna – z okazji rocz. urodzin oraz Annę i Jana Kopciak

                                   konc.: za + Małgorzatę Mędrycką – w miesiąc po śmierci

 

Wielki Wtorek, 15. 04.

 

                        7:00     za + Bernarda Zelewskiego

                                 Konc.: o godne przeżywanie czasu paschalnego i kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II – Róża św. Piotra       

                        17:30  za + Pawła Bogusławskiego – w 28-mą rocz. śmierci

                                  Konc.: za + Piotra Procajło – w miesiąc po śmierci                                    

 

Wielka Środa, 16. 04. 

 

                        7:00   z okazji rocz. urodzin Reginy z prośbą o bł. Boże dla rodziny

                                   Konc.: z prośbą o potrzebne łaski i bł. Boże dla wszystkich, którym składamy świąteczne życzenia

                                               – Róża św. Elżbiety  

                        16:30  /Bychowo/  za + Mariannę Romanek – z okazji rocz. urodzin

                        17:30   za Ojczyznę i Polaków o wierność Bogu – int. grupy modlitewnej

                                    Konc.: z prośbą o zdrowie dla Mikołaja  

 

Wielki Czwartek, 17. 04.

                       

                       18:30  Msza św. Wieczerzy Pańskiej

           

Wielki Piątek, 18. 04. 

                         

                        18:30   Liturgia Męki Pańskiej

 

Wielka Sobota, 19. 04.

                         

                         21:00   Liturgia Wigilii Paschalnej – za parafian

                                   

Niedziela Wielkanocna, 20. 04.

 

                         7:30     w rocz. ślubu Małgorzaty i Grzegorza Sinieckich dziękczynna, z prośbą o bł. Boże

                         9:00     za + Stanisława Szreder

                        10:00   /Bychowo/ za + Walerego Dampca – w 3-cią rocznicę śmierci

                        11:30    za parafian

                        15:00  /DPS/  za ++ rodziców Alfonsa i Agnieszkę oraz ++ z rodziny   

                        17:30   w rocz. ślubu Ryszarda i Katarzyny oraz rocz. urodzin Marcela i Fabiana z prośbą o zdrowie

                                    i bł. Boże w rodzinie