środa, 24 kwietnia 2024 r. imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

12 lipca 2020

Koncert pieśni patriotycznej

W 2018 roku Polska świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości. Pomorze i niektóre rejony kraju powróciły faktycznie do Macierzy po uroczystych zaślubinach z morzem dokonanych przez gen J. Hallera 10.02.1920 roku w Pucku. Miłym akcentem upamiętniającym wydarzenia obejmujące także ziemię gniewińską był koncert pieśni patriotycznych po Mszy św. o godz. 11:30 w wykonaniu: Joanny Korpiela Jatkowskiej - śpiew, Urszuli Mizia - wiolonczela, Janusza Kohuta - fortepian, Waldemara Szczypiora - puzon. W programie "świętujemy naszą niepodległość" licznie zebrani uczestnicy usłyszeli następujące utwory:

-  Jak długo w sercach naszych - słowa Konstanty Krumłowski, muzyka ks. Władysław Piątkiewicz.

-  Rota  - słowa Maria Konopnicka, muzyka Feliks Nowowiejski.

- Już zachodzi czerwone słoneczko - autor muzyki nieznany, słowa Adam Kowalski (1919).

-  Morze, nasze morze - polska pieśń hymniczna.  Słowa i melodię napisał oficer WP – kpt. Adam Kowalski .

-  Płynie Wisła płynie - pieśń ukazująca piękno kraju, przez który płynie Wisła.

-  Hymn do Bałtyku powstał w 1919 roku, do słów Stanisława Rybki, muzyka Feliks Nowowiejski.

-  Hymn Kaszubski - słowa Hieronim Derdowski, muzyka Feliks Nowowiejski.

-  Ojcowski dom - słowa Jan Kubisz, obecnie jest hymnem towarzystw powiatu cieszyńskiego i bielskiego.

-  Do kraju tego - słowa Cyprian Kamil Norwid, muzyka Janusz Kohut, z kantaty Niepodległość 2018r.

-  Gdzie mój syn - słowa i muzyka Janusz Kohut, z kantaty Niepodległość 2018r.

-  Parafrazy utworów śląskich i karpackich - opr. Janusz Kohut

-  Pochylmy się, ucałujmy tę ziemię, słowa Mirosław Bochenek, muzyka Janusz Kohut, z kantaty   Niepodległość 2018r.

-  Mazurek Dąbrowskiego - Pieśń Legionów Polskich z 1797 roku, słowa napisał poeta Józef Wybicki.

Aplauz i wzruszenie uczestników towarzyszyły chwilom zadumy nad sprawami ojczyzny.

Koncert pieśni patriotycznej